Hızlı Klavye Kullanımı (10 Parmak F Klavye)kursuna bilgisayar kullanmayı bilen herkes katılabilir.

Adliye Zabıt Katipliği Sınavına Hazırlananlar İçin Özel Hız Çalışmaları için Hedef :3 Dakikada 90 Kelime doğru yazmaktır.


Eğitim Programı

  • Dersler F klavye olarak verilir.
  • Dersler bire-bir her kursiyere ilgi gösterilerek yapılır.
  • On parmak kullanma teknikleri öğretilir,
  • Rakamlar, işaretler ve sembolleri yazabilme,
  • Doğru ve hızlı yazma teknikleri öğretilir.
  • Ders dışında serbest çalışma uygulaması yaptırılır.
Diğer Açıklamalar

Bugün dünyada her sektörün bilgisayara bir muhtaçlığı vardır. Bütün işleri artık bilgisayar programları yapmaktadır. Mesai saatinin tamamını bilgisayar başında geçiren bir çalışan düşünün. Bilgisayarda yaptığı işin %80 ‘i klavye ile yazı yazmaktır. Ve maalesef ki bu yazı yazma işlemi ortalama 2 parmakla yapılmaktadır. Ayrıca klavyeye bakarken ekrana bakamadığımız için yapılan yazım yanlışlarının tekrar düzeltilmesi için de zaman kaybedilmektedir. Böylece işler bilgisayar teknoloji ile eskiye göre çok kolaylaşsa da yukarıda bahsedilen konu nedeniyle büyük bir zaman kaybı yaşanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı 10 Parmak Klavye ile yazı yazmayı öğrenmek ve süreyi %50 oranında azaltmak gerekmektedir.

Başaran Hızlı Klavye Kullanımı eğitimleri Türkçe klavye olan F Klavye üzerinden öğretilmektedir. F Klavye Türkçe harflerin kullanım sıklığına göre sıralanmış bir klavye türüdür. Dünyada bilgisayar kullanmaya başlayan herkes en çok kullanılan klavye türü olan Q Klavye ile bilgisayar kullanmaya başlamışlardır. Q Klavye Ingiliz klavyesidir. Q Klavyede Türkçe 'mize özgü olan Ğ, Ü, Ş, I, Ö, Ç kuyruklu harfleri Ingiliz alfabesinde bulunmadığı için harf satırlarının en sağında ve aynı alanda yer almaktadır. Q, W ve X harfleri ise Türkçe alfabemizde olmamasına rağmen daha iyi alanlarda yer almaktadır. Fakat F Klavyede durum böyle değildir. Q Klavyenin aksine Q, W ve X harfleri sağda bir alanda toplanmış diğerlerinin yerleşimi ise sesli ve sessiz harflerin en çok kullanım sıklığı düşünülerek dizayn edilmiştir. 10 Parmak Klavye ile yazı yazmanın kuralı iki elin 10 parmağını orta sıradaki harflerin bulunduğu satıra teker teker yerleştirmek ve gözümüz ekranda klavyeye bakmadan sadece parmaklarımızı ileri geri hareket ettirerek öğrendiğimiz şekliyle yazıyı yazmaktır. Bu işlemi Q klavyede yapmaya kalktığınız zaman yukarıda bahsettiğimiz harf sıralaması bizim alfabemize uygun olmadığı için Ğ, Ü, Ş, I, Ö, Ç harflerinin hepsine sağ elimizin serçe parmağı ile basmak zorunda kalacaksınız. Bu da yavaş yazmanızı sağlayacaktır. Hâlbuki F Klavyede harfler çok daha uygun kullanım alanlarında yer aldığı için bu sorun ortadan kalkacaktır. Bir başka açıklama yapacak olursak: F klavyenin şu anda hangimiz başına geçip yazı yazmaya kalksak bakarak 1 dakikada 1 kelimeyi bile zor yazmaktayız. Bu nedenle de akla haklı olarak “F Klavyede bakarak bile bir kelime yazamazken bakmadan nasıl hızlı yazacağım?” sorusu gelmektedir. Biz F Klavyeye bakmadan yazmayı öğreneceğiz. Daha beynimiz parmağımızın altındaki harfin adını düşünmeden parmağımız pratikten onu yazacaktır. Çünkü F Klavye eğitimi bakmadan pratik yazma eğitimidir. Uzmanlar F Klavyede bakmadan 10 Parmağı kullanarak yazı yazmanın sınırını 3 Dakikada 90 doğru kelime yazmak olarak belirlemişlerdir. Başaran öğrencileri eğitim sonunda 3 dakikada ortalama 150 kelime yazar şekilde mezun olmaktadırlar.

Eğitimin 25 saatlik kısmı parmakların harflere alıştırılması, 15 saatlik kısmı da hız çalışmalarında oluşmaktadır. Parmakların harflere alıştırılması evresinde önce her parmağın ayrı ayrı görevleri uygulamalı olarak öğretilir. Sonra heceler, kelimeler, kelime öbekleri, cümleler ve paragrafların yazı uygulamaları yapılarak hız evresine geçilir. Hız çalışmaları evresinde ise öğretilen tekniklerin süre tutularak hızları ölçülür. Her kişinin yeterli süreye ulaşıp ulaşamadığına bakılır. Periyodik olarak kişinin geldiği hız rakamları ölçülür.

10 Parmak F Klavye ile yazı yazmak için yazım teknikleri dışında başka dış etmenler de çok önemlidir. Bunlar yazı yazma hızını doğrudan etkileyen şeylerdir. Bunların başında oturuş şekli, klavyeye ve ekrana olan uzaklık, ayakların pozisyonu, yazı yazılan ortamdaki ses yoğunluğu, klavyenin tuş sertliği, adliye gibi yerlerde sınava girecekler için sınav kaygısı, rakiplerin durumunu merak etme, aile ve çevre baskısı gibi hem fiziksel hem de zihinsel nedenler yer almaktadır. Eğitim programında bu konularında ayrıca eğitimleri verilmektedir.

10 Parmak F Klavye ile yazı yazmanın zekâ ile de bir ilgisi yoktur. Bu tamamen araç kullanırken farkında olmadan vites değiştirmek, debriyaja ve frene basmak, salata yaparken bakmadan soğanı domatesi doğramak ve doğrarken elimizi bıçağa kestirmemek gibi bir şeydir. Verilen eğitim sonunda kazandırılacak olan edim de budur.

Hızlı Klavye Kullanımı(10 Parmak F Klavye) eğitimlerine genellikle adliyeye zabıt kâtibi olarak girecek kişiler başvurmaktadır. Ama bu diğer bilgisayar kullanıcıları başvuramayacak demek değildir. Bu anlamda bilgisayarı kullanırken artık çok daha fazla rahat etmek isteyen tüm kullanıcılar bu eğitim programına dâhil olmalıdır.

Eğitim sonunda kursiyerlere Kurs Katılım Belgesi verilmektedir.
Antalya Adliyesinde yapılan sınavda başarılı olarak memur olamaya hak kazanan kursiyerlerimizin isimleri aşağıdaki gibidir:


2014 Yılı Klavye Sınav Sonuçları
2013 Yılı Klavye Sınav Sonuçları
2012 Yılı Klavye Sınav Sonuçları